MUX36S16/MUX36D08 CMOS Multiplexers
Texas Instruments' MUX36S16 and MUX36D08 are precision 36 V 8-channel/16-channel single ended CMOS multiplexers
Image of Texas Instruments' MUX36S16/MUX36D08 CMOS MultiplexersTexas Instruments' MUX36S16 and MUX36D08 (MUX36xxx) are modern complementary metal-oxide semiconductor (CMOS) precision analog multiplexers (muxes). The MUX36S16 offers 16:1 single-ended channels, whereas the MUX36D08 offers differential 8:1 or dual 8:1 single-ended channels. The MUX36S16 and MUX36D08 work equally well with either dual supplies (±5 V to ±18 V) or a single supply (10 V to 36 V). These devices also perform well with symmetric supplies (such as VDD = 12 V, VSS = -12 V), and asymmetric supplies (such as VDD = 12 V, VSS = -5 V). All digital inputs have transistor-transistor logic (TTL) compatible thresholds, providing both TTL and CMOS logic compatibility when operating in the valid supply voltage range.
Features
  • Low on-capacitance
    • MUX36S16: 13.5 pF
    • MUX36D08: 8.7 pF
  • Low input leakage: 1 pA
  • Low charge injection: 0.31 pC
  • Rail-to-rail operation
  • Wide supply range: ±5 V to ±18 V, 10 V to 36 V
  • Low on-resistance: 125 Ω
  • Transition time: 97 ns
  • Break-before-make switching action
  • EN pin connectable to VDD
  • Logic levels: 2 V to VDD
  • Low supply current: 45 µA
  • ESD protection HBM: 2000 V