226SMH016M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
In Stock: 33
Upgrade
Würth Elektronik
Upgrade
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 149
KEMET
KEMET
22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 15.07Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
226SMH016M
DigiKey Part Number
1572-1389-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
226SMH016M
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
39 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
58.5 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
15.07Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C