EEV226M016A9DAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 1.910
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 84.265
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
Nichicon
Direct
Nichicon
Rubycon
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EEV226M016A9DAA
DigiKey Part Number
EEV226M016A9DAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV226M016A9DAA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEV226M016A9DAA Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
112 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
160 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Impedance
1 Ohms
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C