EEE-FP1V220AR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEE-FP1V220AR |
Description | CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 22 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 360mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEE-FP1V220AR Models |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 156 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 240 mA @ 100 kHz |
Capacitance | Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm) |
Voltage - Rated 35 V | Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 360mOhm @ 100kHz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Base Product Number |