SoC wireless BLE STM32WB0
STM32WB09xx de la STMicroelectronics este o soluție SoC wireless Bluetooth® Low Energy (BLE) programabilă cu consum foarte redus de energie. Acesta integrează IP-uri radio de ultimă generație de la STMicroelectronics, de 2,4 GHz, optimizate pentru un consum de energie ultra-redus și performanțe radio excelente, precum și un convertor SMPS coborâtor de înaltă eficiență, pentru o durată de viață a bateriei de neegalat.
- Nivelul de sensibilitate RX: -97 dBm la 1 Mbps, -104 dBm la 125 kbps (rază lungă de acțiune)
- Putere de ieșire programabilă până la +8 dBm (la conectorul de antenă)
- 4,9 mA curent de vârf în TX (la 0 dBm, 3,3 V)
- 3,6 mA curent de vârf în RX (la nivelul de sensibilitate, 3,3 V)
Este conform cu specificația de bază BLE SIG versiunea 5.4, abordează conectivitatea punct-la-punct și rețelele Bluetooth Mesh și permite stabilirea sigură a rețelelor de dispozitive la scară largă. De asemenea, STM32WB09xx este potrivit pentru comunicațiile radio wireless brevetate de 2,4 GHz, pentru a răspunde aplicațiilor cu latență foarte scăzută.
STM32WB09xx încorporează un microcontroler Arm® Cortex®-M0+, care poate funcționa până la 64 MHz, și coprocesorul de bază (bazat pe DMA) pentru operațiunile critice de sincronizare BLE. De asemenea, oferă o memorie flash internă generoasă de 512 KB. Are dotări și periferice bogate pentru un MCU din clasa sa, oferind astfel cea mai bună valoare în raport cu nivelul de caracteristici pentru aplicațiile sensibile la costuri.
Caracteristici
- Potrivire și filtrare radio
- Performanță radio de putere ultra-redusă
- Arm Cortex-M0+ pe 32 de biți de înaltă performanță și cu consum ultra-redus de energie, care funcționează până la 64 MHz
- Consum dinamic de curent: 14,5 μA/MHz
- Tensiunea de alimentare de funcționare: de la 1,7 V la 3,6 V
- Interval de temperatură de la -40 °C la +105 °C
- Gestionarea aprovizionării și a resetării: SMPS, POR/PDR, PVD
- Surse de ceas: cristale de 32 MHz și 32 KHz + oscilator intern de 32 KHz