AEK-LCD-DT028V1 Display Expansion Board
STMicroelectronics' evaluation board hosts a 2.8” LCD with resistive touch
Image of STMicroelectronics AEK-LCD-DT028V1 Display Expansion BoardSTMicroelectronics' AEK-LCD-DT028V1 evaluation board hosts a 2.8” LCD with resistive touch for a graphical user interface (GUI) which interacts with SPC5 MCU discovery boards. The TFT SPI LCD has a resolution of 240 pixels x 320 pixels and features resistive touch managed by an on-board SPI touch screen controller.
Features
  • 2.8" (240 pixels x 320 pixels) TFT SPI LCD with resistive touch managed by an SPI touch screen controller available on the board
  • PCB header connector interfacing with SPC5 MCU discovery boards
  • 3.3 V LDO voltage regulator for I/O signals
  • 53 mm x 87 mm size