Stealth Blade 5G LTE Wireless Antenna – SB617-7125G0400
Image of Pulse Electronics Stealth Blade 5G LTE Wireless Antenna – SB617-7125G0400The stealth blade antenna from Pulse Electronics, a YAGEO Company, features an ultra-slim, 2.0 mm thick design. This design ensures that it can be discreetly mounted to any non-metallic surface using the 3M acrylic adhesive tape, rated for temperatures from -40° to +85°C. Covering a wideband frequency range of 617 MHZ to 7125 MHz, the SB617-7125G0400 excels with over 50% efficiency across all bands, supports 5G FR1 and 4G LTE, including Band 71 (B71), as well as Wi-Fi® 6E and Wi-Fi 7. This ensures that devices can stay connected across the latest networks, providing a future-proof solution for users’ connectivity needs.
Features
  • Wideband frequency range: 617 MHz to 7125 MHz
  • 5G FR1/4G LTE compatible (includes B71)
  • Wi-Fi 6E/7 compatible
  • >50% efficiency across all bands