55PC2124-24-9/96-96
DigiKey Part Number
A132398-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55PC2124-24-9/96-96
Description
CABLE 2CON 24AWG BLU/WH SHD FEET
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Conductor Multi-Conductor Cable Blue, White 24 AWG Braid Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Shield Type
Braid
Mfr
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Jacket Color
Blue, White
Part Status
Active
Voltage
600 V
Cable Type
Operating Temperature
150°C
Number of Conductors
2
Jacket (Insulation) Thickness
0.0075" (0.191mm)
Wire Gauge
Conductor Insulation
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Conductor Strand
19/36
Shield Material
Copper, Tinned
Conductor Material
Copper Alloy, Silver Coated
Shield Coverage
85%
Jacket (Insulation) Material
Spool Size
2000.0' (609.6m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.093" (2.36mm)