Image for 55PC2124-24-9/96-96 is not available
55PC2124-24-9/96-96
DigiKey Part Number
A132398-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55PC2124-24-9/96-96
Description
CABLE 2COND 24AWG WHITE SHLD 25'
Customer Reference
Detailed Description
2 Conductor Multi-Conductor Cable White 24 AWG Braid 25.00' (7.62m)
Category
Shield Type
Braid
Mfr
Length
25.00' (7.62m)
Packaging
Spool
Jacket Color
White
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
600 V
Cable Type
Operating Temperature
150°C
Number of Conductors
2
Jacket (Insulation) Thickness
0.0060" (0.152mm)
Wire Gauge
Conductor Insulation
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Conductor Strand
19/36
Shield Material
Copper, Tinned
Conductor Material
Copper, Silver Coated
Shield Coverage
85%
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Jacket (Insulation) Diameter
0.093" (2.36mm)