55A6051-24-9/96-9CS2275
DigiKey Part Number
55A6051-24-9/96-9CS2275-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A6051-24-9/96-9CS2275
Description
CABLE 2CON 24AWG WHT SHLD FEET
Customer Reference
Detailed Description
2 Conductor Multi-Conductor Cable White 24 AWG Braid Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Shield Type
Braid
Mfr
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Jacket Color
White
Part Status
Active
Voltage
600 V
Cable Type
Operating Temperature
200°C
Number of Conductors
2
Jacket (Insulation) Thickness
0.0100" (0.254mm)
Wire Gauge
Conductor Insulation
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Conductor Strand
19/36
Shield Material
Copper, Silver Coated
Conductor Material
Copper Alloy, Silver Coated
Shield Coverage
85%
Jacket (Insulation) Material
Spool Size
2000.0' (609.6m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.123" (3.12mm)