UCA2E100MPD1TD | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UCA2E100MPD1TD |
Description | CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL TH |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UCA2E100MPD1TD Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 150 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 300 mA @ 100 kHz |
Part Status Obsolete | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm) |
Voltage - Rated 250 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -25°C ~ 105°C |