UCYW6100MPD1TD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 459
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 525
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1.892
10 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UCYW6100MPD1TD
DigiKey Part Number
493-13345-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13345-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCYW6100MPD1TD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 420V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UCYW6100MPD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
270 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C