ULD2W100MPD1TD
DigiKey Part Number
493-13890-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13890-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ULD2W100MPD1TD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ULD2W100MPD1TD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
92 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
174.8 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C