UCA2E100MPD1TD
DigiKey Part Number
493-13265-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13265-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCA2E100MPD1TD
Description
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCA2E100MPD1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C