VPCT501W102K1GV001T
DigiKey Part Number
709-VPCT501W102K1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
709-VPCT501W102K1GV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
709-VPCT501W102K1GV001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPCT501W102K1GV001T
Description
CAP CER 1000PF 500V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 500V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)