0805AC102KAT1A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 0805AC102KAT1A |
Description | CAP CER 1000PF 1KV X7R 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 0805AC102KAT1A Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Features High Voltage |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications |
Part Status Active | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 0.083" L x 0.049" W (2.10mm x 1.25mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.037" (0.94mm) |