VPCT102W102K1GV001E
DigiKey Part Number
709-VPCT102W102K1GV001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
709-VPCT102W102K1GV001ECT-ND - Cut Tape (CT)
709-VPCT102W102K1GV001EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPCT102W102K1GV001E
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VPCT102W102K1GV001E Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)