FX10A-120S/12-SV(71)
FX10A-120S/12-SV(71)
FX10A-120S/12-SV(71)
DigiKey Part Number
H11234-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10A-120S/12-SV(71)
Description
CONN RCPT 120POS SMD GOLD
Detailed Description
120 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10A-120S/12-SV(71) Models
Features
Board Guide, Ground Plate, Solder Retention
Packaging
Tray
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4mm, 5mm
Number of Positions
120
Height Above Board
0.126" (3.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)