Image for FX10B-120P-SV1(91) is not available
FX10B-120P-SV1(91)
DigiKey Part Number
FX10B-120P-SV1(91)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10B-120P-SV1(91)
Description
CONN HDR 120POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX10B-120P-SV1(91) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
5mm
Number of Positions
120
Height Above Board
0.177" (4.50mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)