FX10A-120S/12-SV(71) | |
|---|---|
DigiKey Part Number | H11234-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FX10A-120S/12-SV(71) |
Description | CONN RCPT 120POS SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 120 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FX10A-120S/12-SV(71) Models |
Category | Number of Rows 2 |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Board Guide, Ground Plate, Solder Retention |
Packaging Tray | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness 4.00µin (0.100µm) |
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts | Mated Stacking Heights 4mm, 5mm |
Number of Positions 120 | Height Above Board 0.126" (3.20mm) |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Base Product Number |