AB-D67100-V24-Q
DigiKey Part Number
2007-AB-D67100-V24-Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB-D67100-V24-Q
Description
90-305VAC INPUT, 24VDC OUTPUT, 1
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.17A 24V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
100 W
Manufacturer
American Bright Optoelectronics Corporation
Voltage - Isolation
3.2 kV
Series
Dimming
Non-Dimmable
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP67
Type
Constant Current, Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Topology
AC DC Converter
Efficiency
92.5%
Number of Outputs
1
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Input (Min)
90VAC
Size / Dimension
6.80" L x 2.46" W x 1.50" H (172.6mm x 62.5mm x 38.0mm)
Voltage - Input (Max)
305VAC
Approval Agency
CE, cULus, cURus, TUV, UKCA
Voltage - Output
24V
Standard Number
UL 8750
Current - Output (Max)
4.17A