Image for AB-FD02408-19712-8A2 is not available
AB-FD02408-19712-8A2
DigiKey Part Number
2007-AB-FD02408-19712-8A2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB-FD02408-19712-8A2
Description
LED MOD AB-FH RGBW LNR ST 3000K
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
81lm Red, 223lm Green, 50lm Blue, 334lm White
Manufacturer
American Bright Optoelectronics Corporation
Temperature - Test
25°C
Series
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
24V Red, 24V Green, 24V Blue, 24V White
Packaging
Bulk
Current - Max
590mA Red, 590mA Green, 590mA Blue, 590mA White
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
80
Viewing Angle
120°
Color
Red, Green, Blue, White - Warm (RGBW)
Features
IP68
CCT (K)
3000K
Size / Dimension
5003.80mm L x 14.50mm W
Wavelength
625nm Red, 528nm Green, 470nm Blue, 3000K White
Height
6.50mm