JMK212BJ476MG-T
DigiKey Part Number
587-1779-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-1779-1-ND - Cut Tape (CT)
587-1779-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMK212BJ476MG-T
Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 0805
Customer Reference
Detailed Description
47 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
JMK212BJ476MG-T Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)