RTQ045N03HZGTR
DigiKey Part Number
846-RTQ045N03HZGTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RTQ045N03HZGCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RTQ045N03HZGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTQ045N03HZGTR
Description
MOSFET N-CH 30V 4.5A TSMT6
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 4.5A (Ta) 950mW (Ta) Surface Mount TSMT6 (SC-95)
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10.7 nC @ 4.5 V
Mfr
Vgs (Max)
±12V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
540 pF @ 10 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
950mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V
Supplier Device Package
TSMT6 (SC-95)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
43mOhm @ 4.5A, 4.5V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
1.5V @ 1mA