RQ6E045TNTR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RQ6E045TNTR |
Description | MOSFET N-CH 30V 4.5A TSMT6 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 30 V 4.5A (Ta) 950mW (Ta) Surface Mount TSMT6 (SC-95) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 1.5V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.7 nC @ 4.5 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±12V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 540 pF @ 10 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 950mW (Ta) |
Technology | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TSMT6 (SC-95) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 43mOhm @ 4.5A, 4.5V | Base Product Number |