UCS2E151MHD1TN
DigiKey Part Number
493-13286-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13286-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCS2E151MHD1TN
Description
CAP ALUM 150UF 20% 250V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCS2E151MHD1TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
970 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.94 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C