UCS2E151MHD
DigiKey Part Number
493-17597-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCS2E151MHD
Description
CAP ALUM 150UF 20% 250V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCS2E151MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
970 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.94 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C