MCP4131T-103E/SN
DigiKey Part Number
MCP4131T-103E/SNTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP4131T-103E/SNCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP4131T-103E/SNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4131T-103E/SN
Description
IC DIG POT 10K 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 129 Taps SPI Interface 8-SOIC
EDA/CAD Models
MCP4131T-103E/SN Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
8-SOIC
Configuration
Potentiometer
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C