AZ2850-2A-240AE
DigiKey Part Number
3385-AZ2850-2A-240AE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2850-2A-240AE
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 40A 240V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 240VAC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AZ2850-2A-240AE Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
192 VAC
Part Status
Active
Must Release Voltage
48 VAC
Mounting Type
Operate Time
25 ms
Coil Voltage
Release Time
25 ms
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
600VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
CUR, UL, VDE
Load - Max Switching
11080VA, 1200W
Relay Type
Coil Current
63.2 mA
Coil Resistance
3.8 kOhms