Image for CMC110080040H is not available
CMC110080040H
DigiKey Part Number
4616-CMC110080040H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMC110080040H
Description
CMC110080040H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated Nanocrystalline Ferrite Core Toroid Type Length Width 4.331" (110.00mm) Diameter 1.575" (40.00mm) Height
Category
Tolerance
±30%
Manufacturer
Magnetics, a division of Spang & Co.
Gap
Ungapped
Packaging
Bulk
Initial Permeability (µi)
80000
Part Status
Active
Effective Length (le) mm
298.0
Core Type
Toroid
Effective Area (Ae) mm²
Material
Nanocrystalline
Finish
Uncoated
Diameter
4.331" (110.00mm)
Height
1.575" (40.00mm)