DCNLEV100-E is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Altran Magnetics, LLC
In Stock: 20
Datasheet
Similar
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
In Stock: 198
Datasheet
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 100 A 48VDC Coil Chassis Mount
Littelfuse High-Voltage DC Contactor Relays
DCNLEV100-E
DigiKey Part Number
5346-DCNLEV100-E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCNLEV100-E
Description
DC CONTACTOR 100A 750V 48VIN
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
33 VDC
Must Release Voltage
4.8 VDC
Release Time
10 ms
Coil Voltage
48VDC
Coil Current
122 mA
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Power
6W
Contact Rating (Current)
100 A
Coil Resistance
392Ohms
Switching Voltage
750VDC - Nom