LEV100A6ANG
DigiKey Part Number
A145216-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LEV100A6ANG
Description
RELAY CONTACTOR SPST 100A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 100 A 48VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LEV100A6ANG Models
Category
Termination Style
Stud
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Must Operate Voltage
33 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
4.8 VDC
Part Status
Active
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Chassis Mount
Release Time
10 ms
Coil Voltage
48VDC
Coil Current
122 mA
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Power
6W
Contact Rating (Current)
100 A
Coil Resistance
392Ohms
Switching Voltage
900VDC - Max