TCJN106M006R0200 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
10 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 0805 (2012 Metric) 200mOhm @ 100kHz
TCJN106M006R0200
DigiKey Part Number
478-13148-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCJN106M006R0200
Description
CAP TANT POLY 10UF 6.3V 0805
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TCJN106M006R0200 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
N
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm @ 100kHz