CKR05BX222KP is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
2200 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor BX Radial
CKR05BX222KP
DigiKey Part Number
CKR05BX222KP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CKR05BX222KP
Description
CAP CER 2200PF 100V 10% RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CKR05BX222KP Models
Category
Failure Rate
P (0.1%)
Series
Mounting Type
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C