C0402C102J5HACTU
DigiKey Part Number
399-16397-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-16397-1-ND - Cut Tape (CT)
399-16397-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C102J5HACTU
Description
CAP CER 1000PF 50V X8R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X8R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C0402C102J5HACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, High Temperature
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)