C0402C102J5HACAUTO
DigiKey Part Number
399-15945-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-15945-1-ND - Cut Tape (CT)
399-15945-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C102J5HACAUTO
Description
CAP CER 1000PF 50V X8R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor X8R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C0402C102J5HACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, High Temperature
Series
Ratings
AEC-Q200
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)