IAUCN10S7N074ATMA1
DigiKey Part Number
448-IAUCN10S7N074ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUCN10S7N074ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUCN10S7N074ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUCN10S7N074ATMA1
Description
IAUCN10S7N074ATMA1
Detailed Description
N-Channel 100 V 78A (Tj) 96W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-34
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IAUCN10S7N074ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.2V @ 35µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
27.9 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1950 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
96W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
7V, 10V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-34
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.4mOhm @ 39A, 10V