SBRT10U60D1Q-13
DigiKey Part Number
31-SBRT10U60D1Q-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SBRT10U60D1Q-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SBRT10U60D1Q-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBRT10U60D1Q-13
Description
DIODE SBR 60V 10A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 10A Surface Mount TO-252 (DPAK)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
400 µA @ 60 V
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
520 mV @ 10 A