AZ23C5V6W-7-F is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.6 V 200 mW ±5% SOT-323
AZ23C5V6W-7-F
DigiKey Part Number
31-AZ23C5V6W-7-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AZ23C5V6W-7-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-AZ23C5V6W-7-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23C5V6W-7-F
Description
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT-323
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Configuration
1 Pair Common Anode
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.6 V
Package / Case
SC-70, SOT-323
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-323
Power - Max
200 mW