BZB84-C5V6,215 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 2.203
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 4.774
Datasheet
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.6 V 300 mW ±5% TO-236AB
BZB84-C5V6,215
DigiKey Part Number
BZB84-C5V6,215-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZB84-C5V6,215
Description
DIODE ZENER ARRAY 5.6V TO-236AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZB84-C5V6,215 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q100
Configuration
1 Pair Common Anode
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.6 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
TO-236AB
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms