AVEZ226M16C12T-F
DigiKey Part Number
338-AVEZ226M16C12T-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
338-AVEZ226M16C12T-FCT-ND - Cut Tape (CT)
338-AVEZ226M16C12T-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVEZ226M16C12T-F
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.5Ohm 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
88 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
110 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5Ohm
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C