EMZA250ARA220ME61G
DigiKey Part Number
565-EMZA250ARA220ME61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMZA250ARA220ME61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMZA250ARA220ME61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMZA250ARA220ME61G
Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMZA250ARA220ME61G Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
64 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
160 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
700 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C