EMZA160ARA220MD61G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 64
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 1.312
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 31.461
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Nichicon
Nichicon
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 508
Parametric Equivalent
22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EMZA160ARA220MD61G
DigiKey Part Number
565-EMZA160ARA220MD61GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMZA160ARA220MD61GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMZA160ARA220MD61GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMZA160ARA220MD61G
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EMZA160ARA220MD61G Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
36 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
1.35 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C