AFK226M16B12T-F
DigiKey Part Number
338-2159-2-ND - Tape & Reel (TR)
338-2159-1-ND - Cut Tape (CT)
338-2159-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK226M16B12T-F
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.35Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
67.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
1.35 Ohms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.35Ohm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.217" W (4.30mm x 5.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C