ADM7170ACPZ-4.2-R7
DigiKey Part Number
505-ADM7170ACPZ-4.2-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADM7170ACPZ-4.2-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADM7170ACPZ-4.2-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADM7170ACPZ-4.2-R7
Description
IC REG LIN 4.2V 500MA 8-LFCSP-WD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-LFCSP-WD (3x3)
EDA/CAD Models
ADM7170ACPZ-4.2-R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
2 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
5.1 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.2V