17EHD026PAM000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 17EHD026PAM000-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 17EHD026PAM000 |
Description | CONN D-SUB HD PLG 26POS SLDR CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 26 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Mfr | Contact Finish Gold |
Series | Contact Finish Thickness 30.0µin (0.76µm) |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 3A |
Connector Style | Features Grounding Indents |
Connector Type Plug, Male Pins | Voltage Rating 125V |
Number of Positions | Color Black |
Number of Rows 3 | Contact Form Stamped |
Mounting Type | Dielectric Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) High Density | Contact Material Copper Alloy |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |