17EHD026SCH232 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 17EHD026SCH232-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 17EHD026SCH232 |
Description | CONN D-SUB HD RCPT 26P VERT SLDR |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 17EHD026SCH232 Models |
Category | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Mfr | Contact Finish Gold |
Series | Contact Finish Thickness 15.0µin (0.38µm) |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 3A |
Connector Style | Features Board Lock |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Voltage Rating 125V |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |