SMM02040C2009FB300
DigiKey Part Number
749-1189-2-ND - Tape & Reel (TR)
749-1189-1-ND - Cut Tape (CT)
749-1189-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMM02040C2009FB300
Description
RES SMD 20 OHM 1% 1/4W MELF
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor MELF, 0204 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMM02040C2009FB300 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Composition
Mfr
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
MELF, 0204
Resistance
Supplier Device Package
Tolerance
Size / Dimension
0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)