PFM4414BB6M48D0C04
DigiKey Part Number
1102-5723-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFM4414BB6M48D0C04
Description
AC/DC CONVERTER 48V 400W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 8.33A 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Features
External Rectification Required, PFC, Universal Input
Manufacturer
Vicor Corporation
Operating Temperature
-20°C ~ 100°C (With Derating)
Series
Efficiency
92%
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
4.44" L x 1.40" W x 0.37" H (112.8mm x 35.5mm x 9.3mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cTUVus, cURus
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Line Regulation
±3%
Voltage - Output 1
48V
Load Regulation
±3%
Current - Output (Max)
8.33A
Weight
0.106 lb (48.08 g)
Power (Watts)
400 W