HPI10S0500ER
DigiKey Part Number
3388-HPI10S0500ER-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPI10S0500ER
Description
AC/DC CONVERTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 2A 90 ~ 528 VAC, 120 ~ 745 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
Zettler Magnetics
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Series
Efficiency
80%
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.07" L x 1.22" W x 0.89" H (52.5mm x 31.1mm x 22.5mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV, UL
Voltage - Input
90 ~ 528 VAC, 120 ~ 745 VDC
Standard Number
Voltage - Output 1
5V
Line Regulation
±5%
Current - Output (Max)
2A
Load Regulation
±5%
Power (Watts)
10 W